25 września, 2023

Smile Bar

Blog

Zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym czy używanego na wtórnych – ciekawy sposób na lokatę kapitału

 

Jeśli planujemy inwestycję w nieruchomości, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy zależy nam na zakupie na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Poniżej sprawdzamy, co warto wiedzieć o tych dwóch sposobach inwestowania.

Rynek wtórny i pierwotny – podstawowe informacje

  • Zakup mieszkania używanego na rynku wtórnym

W tym przypadku kupujemy mieszkanie z drugiej ręki. To niezwykle zróżnicowana grupa nieruchomości. Z jednej strony mamy więc obiekty zaniedbane, które wymagają gruntownego, zaawansowanego remontu. Znajdziemy też tutaj ekskluzywne lokale, które wyglądają niemal jak nowe.

  • Zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym

Na tym rynku możemy wybierać z nieruchomości, które jeszcze nie były używane. Czasem są one jeszcze niewybudowane. Sprzedaż nieruchomości zachodzi na drodze porozumienia (podpisanie umowy) między kupującymi a deweloperem.

bloki mieszkalne

Co wybrać?

W przypadku rynku pierwotnego możemy mieć pewność, że wszystko jest w dobrym stanie, a budowla jest dopracowana pod względem estetyki i funkcjonalności. Musimy pamiętać, że w apartamenty czasem będzie trzeba włożyć trochę pracy (prace wykończeniowe), żeby były gotowe do zamieszkania. Ewentualne wykończenie to szansa na rządzenie lokalu według naszego gustu. Nadal jednak owe wykończenia mogą pochłonąć sporo kosztów, dlatego musimy je wziąć pod uwagę, gdy będziemy rozważać ten typ inwestycji.

Swoje wady i zalety mają też inwestycje na rynku wtórnym. Do zalet należy zaliczyć bogatą ofertę. Na inwestycję w nieruchomości z rynku wtórnego dobrze będzie się zdecydować, jeśli chcemy przeznaczyć lokal na wynajem dla turystów – w tym przypadku popularnością cieszą się lokalizację w centrum miast.

Wybór preferowanego rodzaju inwestycji dobrze będzie uzależnić od tego, jak szybko chcemy się wprowadzić lub przeznaczyć nieruchomość pod wynajem, jaki standard i lokalizacja nas interesuje i jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na wykończenie lokalu.