8 października, 2024

Smile Bar

Blog

Wykorzystanie płyt styropianowych przy izolacji cieplnej budynku

Stworzenie optymalnej izolacji cieplnej budynku pozwala przeciwdziałać stratom ciepła i obniżyć rachunki. Z myślą o poszczególnych elementach budynku zaprojektowano różnorodne rodzaje płyt styropianowych.

Jakie elementy budynku można izolować z pomocą płyt styropianowych XPS i EPS?

Poszczególne produkty mogą mieć bardzo szerokie zastosowania. Płyty styropianowe wykorzystuje się np. do izolacji cieplnej podłóg, fasad i elewacji. Rozwiązania XPS będą szczególnie dobrze nadawać się do ocieplenia ław fundamentowych, murów warstwowych, mostków termicznych i ciągów komunikacyjnych. EPS natomiast polecany jest w miejscach, w których nacisk, ani ryzyko przesiąkania nie będzie zbyt duże.

Czym różnią się między sobą płyty styropianowe do izolacji cieplnej?

Wcześniej wspomniane zastosowanie to jedna z podstawowych różnic. Producenci jasno informują, do jakich celów można użyć danego rozwiązania. Jeśli więc poszukujemy płyt styropianowych do izolacji cieplnej ścian wewnętrznych, dachu, podłogi, piwnicy, fasady lub do innych ociepleń po prostu upewnijmy się, że o takim zastosowaniu wspomina producent. Na tym jednak nasze wysiłki nakierowane na znalezienie idealnej płyty styropianowej do izolacji cieplnej budynku się nie kończą.

Należy przyjrzeć się jeszcze poszczególnym parametrom. W profesjonalnych miejscach, wszystkie dane o produkcie są doskonale czytelne i bardzo łatwo porównać ze sobą rozważane warianty.

Na jakie parametry płyt styropianowych do ocieplenia musimy zwrócić uwagę?

Podczas zakupów sprawdźmy takie dane, jak:

  • Wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych TR

Ocenia się, że dobrej jakości płyty nie powinny posiadać mniejszej wartości TR niż 80 kpha.

  • Wartość naprężenia ściskającego 10-procentowym odkształceniu względnym

Ten parametr opisywany jest skrótem CS. Im wyższa wartość tego parametru, tym wyższą odporność na ściskanie mają płyty styropianowe do izolacji piwnic i płyty styropianowe do izolacji ścian fundamentowych.

  • Wytrzymałość na zginanie

Ten parametr nie zawsze będzie istotny. Koniecznie musimy o nim pamiętać, gdy planujemy wykorzystać styropian w miejscach o dużym obciążeniu. Szczególnie poważnie podejdźmy więc do sprawy przy poszukiwaniach płyt styropianowych do izolacji podłóg i fundamentów.

Zakup płyt styropianowych to poważna sprawa, dlatego nie kierujmy się w tym przypadku ceną. Odpowiednia izolacja to w końcu nie tylko niższe rachunki, ale też i ochrona samego budynku np. przed wilgocią.