20 stycznia, 2025

Smile Bar

Blog

Design lata 60

Contemporary templates with organic abstract shapes and line in retro colors. Pastel boho background in minimalist mid century style vector Illustration

Lata 60. na tyle mocno zaznaczyły się w historii, że nadal chętnie sięgamy po meble i wzornictwo, nawiązujące swoim stylem do tamtej dekady. Czym charakteryzował się design sprzed ponad pół wieku i skąd jego popularność?

 

Produkcja masowa – motor zmian

Wiele osób czerpie przyjemność z faktu, że domowe wyposażenie zostało zrobione ręcznie, przez rzemieślnika. W latach 60. ciekawe wzornictwo i nietypowe formy stały się dostępne również dla osób z mocno ograniczonym budżetem. W produkcji masowej wykorzystywano materiały sztuczne oraz sklejkę, a więc tworzywa tanie, funkcjonalne i nie sprawiające problemu przy obróbce i formowaniu. W projektach z tamtych czasów pojawiają się też pianki poliuretanowe oraz poliester. Aby nadać przedmiotom użytkowym większej wytrzymałości, to ostatnie tworzywo wzmacniano dodatkowo włóknem szklanym.

 

Design w służbie człowiekowi

Ozdoby i wyposażenie, które dziś nazywamy potocznie „designerskimi” zachwycają wyglądem, pomysłowością, ale niekoniecznie są funkcjonalne. W meblach lat 60. można dostrzec liczne próby opracowania wyposażenia, które wygląda dobrze i wyróżnia się wielofunkcyjnością. Wiele z nich zakończyło się sukcesem. Efektem były m.in. przydatne schowki, w których można było „ukryć” dany element, gdy nie był akurat potrzebny. Taką wielofunkcyjność zauważyć można również w składanych tapczanach, składanych blatach oraz w całych zespołach meblarskich. Ruchowe, wielofunkcyjne wyposażenie idealnie sprawdzało się w małych metrażach. Dodatkowo meble można było złożyć i przenieść w prosty sposób, a w razie potrzeby, dzięki modularnej konstrukcji, również przebudowywać.

 

 

Wzornictwo w latach 60.

Dekadę wcześniej, w latach 50, jednym z dominujących trendów były krzykliwe kolory. W latach 60. położono nacisk szczególnie na przydatność wyposażenia. Miało być ergonomicznie i funkcjonalnie. Z tego powodu wzornictwo tamtych czasów wyróżnia się pewnym minimalizmem, szczególnie jeśli porównamy je do designu wcześniejszej dekady. Prostotę i purystyczne podejście do form widać m.in. w ceramice, zwłaszcza w rozwiązaniach wyprodukowanych przez popularną wytwórnię w Ćmielowie. Wyroby porcelanowe i ceramiczne powstawały również w m.in. Bogucicach, Katowicach, Wałbrzychu, Tułowicach i Jaworzynie Śląskiej. Prezentowały się nowocześnie i zamknięte były w miękkich formach. Nierzadko pojawiała się asymetria. Inspiracje czerpano m.in. ze sztuki abstrakcyjnej. Przedmioty wyróżniały się:

  • abstrakcyjno-organiczną stylistyką;
  • konstrukcyjną prostotą (co ułatwiało produkcję masową).

Wzornictwo w latach 60. przestało był więc jedynie domeną artystów. Za takie rozwiązania zaczęli więc, dzięki wcześniej wspomnianej produkcji masowej, odpowiadać również inżynierowie. Przykładem takiego podejścia jest powstanie Stowarzyszenia Projektantów Przemysłowych czy otwarcie na ASP w Warszawie Katedry Form Przemysłowych.

 

Design lat 60. a współczesność

Projekty z lat 60. bardzo dobrze zniosły próbę czasu. Z jednej strony popularnością cieszą się najbardziej oryginalne wyroby sprzed ponad pół wieku. Przeważnie lądują one w rękach kolekcjonerów. Mowa np. o nietypowych figurkach, które dziś mogą osiągać nawet cenę kilku tysięcy złotych.

Z drugiej strony docenia się funkcjonalność i charakterystyczny design wyposażenia z tamtych czasów. Szczególną popularnością cieszy się odnawianie mebli, dawanie im drugiego życia, zmiana obić, zawiasów. Zaobserwować można również ciekawe zjawisko reedycji, czyli produkowania nowego wyposażenia, jawnie nawiązującego stylem do lat 60.

 

Tekst sponsorowany: http://galeriarafal.com/