6 grudnia, 2023

Smile Bar

Blog

Żarówki samochodowe ksenonowe i ledowe – na które się lepiej zdecydować i dlaczego

Żarówki samochodowe ksenonowe i ledowe - na które się lepiej zdecydować i dlaczego

Każdy właściciel samochodu staje przed sporym dylematem, co do wyboru odpowiedniego typu żarówek samochodowych. Największą popularnością cieszą się obecnie żarówki w wersji LED oraz ksenonowej. Obie te propozycje mają swoje mocne strony, dlatego też wypadałoby się z nimi dogłębnie zapoznać, tak aby na samym końcu podjąć w pełni racjonalną decyzję.

Żarówki ksenonowe – co je wyróżnia?

Żarówki ksenonowe są znane w branży motoryzacyjnej od kilkudziesięciu lat i nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Cechą charakterystyczną jest w tym przypadku podwyższona wydajność pracy, a emitowane światło ma zbliżoną barwę do światła słonecznego.

Żarówki samochodowe ksenonowe odznaczają się żywotnością w granicach około 3 tysięcy godzin, a strumień emitowanego światła jest wyjątkowo mocny. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania napięcia na poziomie 25 000 V (do uruchomienia). Nie są też zbyt łatwe w montażu, bo w niektórych przypadkach wymagają zamontowania zapłonnika oraz systemów oczyszczania.

Światła LED do samochodu – dlaczego opłaca się na nie postawić?

Drugą propozycją skierowaną do potencjalnych inwestorów są światła LED do samochodu. To technologia, dzięki której ma się gwarancję:

  • energooszczędności,
  • podwyższonej trwałości,
  • zużywania mniejszej ilości prądu,
  • długiej żywotności i możliwości intensywnej eksploatacji (od 50 do 80 tysięcy godzin).

Jak widać żarówki samochodowe LED na wielu płaszczyznach są dużo korzystniejszym wyborem niż popularne ksenony. Trzeba mieć jednak świadomość, iż ledy do samochodu występują zazwyczaj w bardzo drogich modelach aut i dysponują nieco mniejszą mocą. Z tego też względu nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na ich wypróbowanie i na „placu boju” pozostaną wyłącznie lampy samochodowe ksenonowe. Warto to sobie dokładnie przekalkulować i wyciągnąć świadome wnioski.

Zarówno xenony, jak i ledy wykazują się większą wydajnością od świateł halogenowych, dlatego ostateczny wybór powinien obejmować jedynie dwie wskazane wyżej propozycje.

 

Źródło: https://basic.com.pl/