7 grudnia, 2023

Smile Bar

Blog

Farba silikatowa – do czego się stosuje?

Farba silikatowa – do czego się stosuje?

Farby silikatowe są coraz częściej używane. Posiadają wiele zalet. Są między innymi odporne na działanie wielu czynników biologicznych. Czym są farby silikatowe i jakie jest ich zastosowanie?

Farby silikatowe

Farba silikatowa zewnętrzna jest to produkt bardzo dobrze pokrywający podłoże mineralne, cienkowarstwowe tynków mineralnych, a także podłoże tradycyjne cementem i cementowo-wapienne. Także stosowana na betonie.

Farba silikatowa dostępna w sklepie w Jeleniej Górze jest używana na nowych budynkach w celu pokrycia starszych elewacji. Stosowana również do malowania kamienia naturalnego albo murów stworzonych z cegły silikatowej (piaskowo-wapiennej).

Jakie właściwości wyróżniają farbę silikatową?

Głównym składnikiem farby silikatowej jest przede wszystkim szkło wodne. Dlatego też produkt charakteryzuje się na rynku właściwościami, jakich nie mają inne farby, np. farba silikonowa. Właściwości farb silikatowych to:

  • trwałe wiązanie chemiczne,
  • najwyższa paroprzepuszczalność,
  • mają hydrofobizatory. W związku z tym produkt nie chłonie wody.

Farby silikatowe- Zastosowanie

Farba silikatowa elewacyjna nałożona na dobrze przygotowane podłoże pozwoli na odpowiednie jej działanie. Warto najpierw je oczyścić z wszelkich zabrudzeń. W związku z tym jeżeli zobaczymy takie mankamenty przygotujmy odpowiednio elewację. Pozbądźmy się czynników, które zmniejszają przyczepność. Podłoże powinno być suche, odpylone oraz odplamione. Fasadę oczyśćmy mechanicznie albo też ręcznie.

Podczas nakładania farby silikatowej powinno się zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Nie stosujmy produktu podczas opadów deszczu, wiatrów, intensywnego świecenia słońca. Temperatura powietrza powinna w tym wypadku wahać się między +5 a +25°C.

Kiedy elewacja jest pyląca, a także chłonąca, warto najpierw pokryć podłoże gruntem, a potem nałożyć odpowiednio farbę silikatową. Kiedy będziemy mieli problem z wyborem odpowiedniego środka, warto skontaktuj się ze specjalistami z https://farby-jeleniagora.pl/ w Jeleniej Górze, którzy doradzą, jaką najlepiej farbę gruntującą wybrać.

Farby silikatowe do wnętrz dostępne w Jeleniej Górze i nie tylko dłużej trzymają się powierzchni ze względu na wysoką paroprzepuszczalność. Farby silikatowe formują odporne na zmywanie powłoki o matowej powierzchni.

Farba silikatowa najlepiej pokrywa się pędzlem albo też wałkiem. Możemy również zastosować agregat i w ten sposób pomalować elewację za pomocą metody natryskowej. Warto zaznaczyć, że farbę najlepiej jest nanosić w sposób ciągły. W związku z tym zapobiegniemy uwidocznienia połączeń poszczególnych części.

Wybierajmy farby z tej samej partii. Unikniemy w ten sposób problemów dotyczących różnych odcieni, pojawiających się w różnych seriach.

Podsumowanie

Farba silikatowa ma wysoką zasadowość, dlatego też jest odporna na porastanie glonami czy też innymi mikroorganizmami. Posiada najwyższą paroprzepuszczalność. Dobrze wiążę się chemicznie z podłożem. Nie powoduje powłoki malarskiej jak w przypadku farb dyspersyjnych.