5 grudnia, 2023

Smile Bar

Blog

Dlaczego warto mulczować glebę?

Marzy ci się idealny trawnik? A może chcesz pokryć roślinnością dużo większy obszar? Zanim przystąpisz do tego procesu, poznaj skuteczne metody. W tym artykule sprawdzamy, jak mulczować glebę oraz co wspólnego z mulczem ma hydrosiew.

Mulczowanie gleby – dlaczego mulcz jest taki ważny?

Zacznijmy od tego, czym jest mulcz. W ten sposób określa się warstwę ochronną gleby. Przeważnie w tym celu wykorzystuje się rośliny albo słomę. Taka warstwa materii organicznej na powierzchni gleby sprawia, że jest ona solidnie zabezpieczona przed działaniem szeregu niesprzyjających czynników. Mulczowanie gleby to działania, które są podejmowane w celu zabezpieczenia gleby mulczem na czas zimy.

Za co jeszcze odpowiada mulcz?

Z czasem materia organiczna, z której składa się mulcz, ulega rozkładowi. W efekcie gleba zostaje odżywiona istotnymi dla niej składnikami. Warstwa mulczu zmniejsza również parowanie wody z gleby. Mulczować glebę powinno się więc zawsze, gdy zależy nam na uchronieniu gleby przed przesuszeniem. Oprócz tego mulczowanie:

  1. przyczynia się do ograniczenia zachwaszczenia;
  2. reguluje temperaturę.

Hydrosiew mulczem celulozowym

Hydrosiew to technologia, polegająca na pokryciu gleby specjalnym preparatem. Wśród jego składników znajdziemy np. nasiona roślin oraz nawozy. Wszystkie elementy łączone są w specjalnym urządzeniu, zwanym hydrosiewnikiem. Metodę hydrosiewu stosuje się np. do siewu trawników.

W całym procesie bardzo ważnym etapem jest wykorzystanie mulczu, który w swoim składzie ma włókno celulozowe, trociny, włókna drzewne. W efekcie możemy zadbać o trwałość i zdrowie przyszłego trawnika.

Kiedy stosować hydrosiew?

Metoda znacznie ułatwia zazielenianie powierzchni, również tych dużych. W ten sposób zazielenić możemy też skarpy i nasypy. Jak łatwo się domyślić w tej natryskowej metodzie konieczne jest zastosowanie dużej ilości wody, bo to ona jest nośnikiem nasion i innych cennych komponentów.

Hydrosiew dobrze będzie wybrać również wtedy, gdy zależy nam na szybkim wzroście roślin. Nasiona doceniają to optymalne środowisko, dzięki czemu wzrost następuje dużo szybciej. Metoda Hydrosiewu polecana jest również osobom, które cenią oszczędności. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż nowy trawnik, tworzony przez trawę z rolki.
Aby móc cieszyć się wszystkimi tymi korzyściami, należy wyposażyć się w profesjonalne materiały do hydrosiewu. Takie akcesoria oferuje m.in. ProAgro. Znajdziemy tam m.in. biostymulatory, dodatki organiczno-mineralne czy barwniki do hydrosiewu.