22 stycznia, 2025

Smile Bar

Blog

Kołdry obciążone na niepokój i stres

Jednym z największych wyzwań współczesnego człowieka jest radzenie sobie ze stresem i napięciami. Większość z nas wiedzie tryb życia, który znacznie utrudnia pełne wyciszenie się. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawić się mogą poważne problemy ze zdrowiem. To dlatego zawsze warto poszukiwać sposobów, które nieco ułatwią nam odpoczynek.

Stres – jak sobie z nim radzić?

Napięcie i stres to coś, z czym większość z nas się boryka. Sytuacje, wywołujące takie odczuwanie, są powiązane z życiem służbowym lub prywatnym. Niestety takich odczuć często nie da się całkowicie wykluczyć, bo wszyscy jesteśmy poddawani stresogennym czynnikom. Problem zaczyna się wtedy, gdy stres wpływa na nas w takim stopniu, że odbiera przyjemność z życia. Wtedy warto rozejrzeć się za metodami, mającymi na celu wyciszenie emocji. Czy kołdry terapeutyczne się tutaj sprawdzą?

Nie wszystkie problemy warto rozwiązywać farmakologiczny sposobami. Oczywiście, jeśli cokolwiek budzi nasz niepokój, powinniśmy zacząć od konsultacji ze specjalistą. Fizjoterapeuci i nie tylko nierzadko po poznaniu objawów pacjenta zalecają wybór takiego rozwiązania jak kołdry terapeutyczne. Należy je docenić za:

  • łatwość zastosowania;
  • bezpieczeństwo;
  • wygodę.

To jednak tylko kilka z zalet tego typu okrycia. Jedną z najważniejszych korzyści jest pozytywny wpływ na odprężenie.

Dlaczego kołdra sensoryczna działa?

Badania dowodzą, że odpowiedni nacisk na ciało działa jak swoisty masaż. Mięśnie i stawy odprężają się. Zrelaksowaniu ulega również psychika. Zmniejsza się odczuwanie stanów napięcia. Osoby, decydujący się na skorzystanie z kołdry obciążeniowej zauważyły, że zmniejszył się u nich poziom stresu.

Odprężenie to nie tylko kwestia codziennego komfortu. Głęboki relaks ułatwia również rozwiązywanie problemów ze snem. W efekcie kołdra obciążeniowa dla dorosłych polecana jest także ludziom, mającym trudności z zaśnięciem lub budzącym się w ciągu nocy. Zdarza się także, że kołdra działa na łagodzenie objawów takich schorzeń, jak:

  • ADHD;
  • zespół niespokojnych nóg;
  • autyzm;
  • zespół stresu pourazowego.

Rozwiązanie może być więc ważnym dodatkiem do tradycyjnego leczenia tych poważnych chorób.

Kołdra obciążeniowa – o czym musimy wiedzieć, jeśli chcemy kupić właściwą?

Produkt wywiera na ciało delikatny nacisk. Aby odczuć pozytywne efekty, wyrób nie może być ani za ciężki, ani za lekki. Nie ma więc uniwersalnej kołdry, która sprawdzi się w każdym przypadku. Można mówić tylko o produktach odpowiednich dla konkretnych osób. Kołdra obciążeniowa terapeutyczna powinna być więc szyta na miarę pod indywidualnego klienta.

Szacuje się, że dobrze dobrana kołdra obciążeniowa powinna być dłuższa od ciała o ok. 20 cm. Właściwie dobrany produkt musi stanowić od 10 do 15 procent masy ciała osoby użytkującej nakrycie.

Niebagatelne znaczenie ma także to, z czego stworzone są kołdry sensoryczne. W pewnych, rzetelnych miejscach, takich jak Sensoric, do wyboru mamy jedynie opcje z bawełny organicznej. W produktach zastosowano także jedynie certyfikowane tkaniny. Dodatkowo kołdry zarejestrowane są jako wyroby medyczne.

Wiele osób zastanawia się tak tym, czy kołdra obciążeniowa terapeutyczna będzie odpowiednia dla osób, cierpiących na alergie. Na takie przypadłości skarży się coraz więcej ludzi, dlatego współcześni producenci absolutnie nie mogą o tym zapomnieć. Na szczęście kołdry sensoryczne nie zawodzą również na tym polu. W rzetelnych rozwiązaniach zastosowano antyalergiczne mikrokulki szklane. Efekt? Wyrób ma nie tylko uniwersalne zastosowanie (łagodzi wiele dolegliwości), ale też korzystać może z niego szerokie grono osób, w tym alergicy i dzieci.