Brexit, jeszcze przed jego wprowadzeniem, wywoływał sporo kontrowersji. Chociaż poszczególne podmioty działające ponadkrajowo miały czas, żeby przywyknąć do tej nowej rzeczywistości, nadal często od strony formalnej nie mogą odpowiednio przygotować się do wjechania z towarami na Wyspy. Rzetelne firmy transportowe starają się zapewnić swoim klientom aktualne informacje, doradztwo i sprawne przeprowadzenie przez cały proces. Co warto wiedzieć o transporcie międzynarodowym, odbywającym się na tej trasie?
Transport Międzynarodowy do Wielkiej Brytanii
Wraz z początkiem roku 2021 Wielka Brytania oficjalnie przestała należeć do Unii Europejskiej. W efekcie działania związane ze spedycją międzynarodową i przewozem towarów na Wyspy powinny uwzględniać zapisy, traktujące ten kraj jako „kraj trzeci” (czyli kraj, nienależący do wspólnoty Unii Europejskiej). Tutaj warto zaznaczyć, że podmioty z Polski szczególnie poważnie powinny podejść do nowych zasad, bo to właśnie one pod względem ilościowym przodują w zestawieniach firm, obsługujących wymianę towarów z Wyspami.
Usługi transportowe międzynarodowe – o czym należy wiedzieć, planując wymianę z Wielką Brytanią?
- Reżimy tranzytowe
W związku z tym, że Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, firmy transportowe, zajmujące się spedycją międzynarodową na tej trasie muszą zadbać o procedurę tranzytu celnego. Należy więc zaznajomić się m.in. z konwencją Międzynarodowy Transport Drogowy. Zakłada m.in. że przewoźnik musi posiadać specjalne karnety. Nowoczesne firmy transportowe troszczą się m.in. o zgłoszenie swoich usługobiorców do Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, wydającego owe karnety.
- Administracja celna – formalności związane z numerem EORI
Economic Operators Registration and Identification, czyli Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych to kolejny krok, o który musimy się zatroszczyć, bo bez takiego numeru nie wjedziemy na Wyspy. Żeby go wyrobić, należy skontaktować się z administracją celną.
- Stosowne zezwolenia
Rzetelne firmy, działające w branży spedycji międzynarodowej (m.in. Grupa Transportowa) dopełniają również takich formalności, jak troska o zezwolenia, które funkcjonują w ramach Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu (EKMT). Podmioty, które spełnią te wymagania, otrzymują specjalne karnety CEMT.
- Przepustka
Specjalna przepustka Kent Access Permit to swoiste potwierdzenie, że wszystkie kompleksowe formalności zostały zrealizowane. Powinny posiadać ją podmioty, planujące przewieźć towary w samochodach ciężarowych do portu w Dover, przejeżdżając przez hrabstwo Kent.
More Stories
Dlaczego warto wybierać czapki od lokalnych producentów męskich?
Zalety profesjonalnego niszczenia dokumentów firmowych
Jak wybrać odpowiednie części do tokarki: poradnik dla początkujących