5 marca, 2024

Smile Bar

Blog

Jakie są zalety licówek na zęby?

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie zabiegami stomatologicznymi, które mają na celu poprawić wygląd uzębienia, co wpływa na estetyczny i zadbany wygląd. Licówki na zębach są jednym z tych zabiegów, które cieszą się powodzeniem wśród pacjentów. Mają one wiele zalet, o których warto wiedzieć, rozważając zabieg.

Czym są licówki zębowe?

Licówki zębowe to płatki przyklejane na powierzchnię zębów. Zabiegi polegające na umieszczaniu licówek na zębach przede wszystkim są zabiegami stomatologii estetycznej. Dzięki licówkom można uzyskać efekt pięknego uśmiechu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych i ryzykownych zabiegów.

Komu zaleca się założenie licówki?

Licówka na zęby ma za zadanie zakamuflować niedoskonałości takie, jak:

  • przebarwienia,
  • wypełnienia,
  • szpary między zębami,
  • niekorzystny kształt zębów.

Licówki umożliwiają uzyskanie maksymalnie estetycznego wyglądu. Mogą poszerzać lub wydłużyć kształt zębów, wszelkie wypełnienia zostają pokryte, co niesie ze sobą wizualne korzyści. Założenie licówki jest zalecane każdej osobie, która chciałaby dokonać zmian wizualnych oraz nadać zębom nowy, lepszy kształt. Przy czym należy mieć na uwadze, że nie zastąpią one efektu leczenia ortodontycznego. Zabiegi te są zabiegami jedynie korekcyjnymi.

Licówki na zęby – zalety

Licówki na zęby mają kilka zalet. Najważniejsze z nich to:

  • korekta zmieniająca kształt,
  • szybki efekt – przyklejenie nie wymaga leczenia długotrwałego. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy stan zębów kwalifikuje się do leczenia, np. próchnicy. Do założenia licówek na zęby kwalifikują się jedynie osoby w pełni mające zdrowe zęby i jamę ustną,
  • zmiana koloru uzębienia – zęby zyskują jaśniejszy odcień, dzięki czemu nie ma konieczności ich wybielania,
    zabieg jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Przed podjęciem decyzji o założeniu licówek, warto udać się na kontrolną wizytę do stomatologa i ewentualnie wyleczyć zęby. Pozwoli to na wykonanie zabiegu.

Rodzaje licówek na zęby

Wyróżnia się poszczególne rodzaje licówek na zęby. W gabinetach stomatologicznych można spotkać różne typy licówek.

Licówka porcelanowa

Licówka porcelanowa należy do jednych z najpopularniejszych. Cieszy się uznaniem wśród gwiazd i znanych osób. Jest wykonana z wysokiej jakości trwałych materiałów. Cenowo zalicza się do jednej z najdroższych.

Licówka pełnoceramiczna

Licówka pełnoceramiczna wyróżnia się tym, że posiada najbardziej przyjazny materiał dla ludzkich zębów. Przy nakładaniu tego rodzaju licówki nie jest konieczne szlifowanie zębów. Umożliwia to zapobieganie ingerencji w zęby, dzięki czemu można uniknąć dyskomfortu z tym związanego. Licówki pełnoceramiczne są kosztowne, jednak inwestycja w nie jest długotrwała i opłacalna

Licówka kompozytowa

Licówka kompozytowa jest mniej trwała od licówki pełnoceramicznej, czy porcelanowej. Jej wymiany należy dokonywać nawet co 2-3 lata. Natomiast efekty są podobne, jak w przypadku pozostałych.

Licówki na zęby niewątpliwie mają swoje zalety, których jest dość sporo. Zdecydowanie warto wybrać licówki, jeśli mogłyby wizualnie poprawić uśmiech czy sprawić, żeby zęby były bielsze. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że licówki nie naprawiają wad zgryzu tak, jak aparat. A do wykonania tego zabiegu zęby muszą być w dobrym stanie.