3 marca, 2024

Smile Bar

Blog

Amortyzator skrętu – czym jest i do czego się przydaje?

Akcesoria tego typu produkuje się z myślą o bezpieczeństwie podczas jazdy. Gdyby nie one, praktycznie każdy motocyklista musiałby zmagać się z efektem shimmy. W uproszczeniu objawia się on w drganiach kierownicy, a więc elementu, nad którym chcemy mieć przecież całkowitą kontrolę. Jeśli ją stracimy, może dojść do poważnego w konsekwencjach wypadku. Amortyzator skrętu chociaż prezentuje się dość niepozornie, odgrywa bardzo ważną funkcję. Nie należy więc na nim oszczędzać lub kupować w pośpiechu..

Na jaki amortyzator skrętu warto zwrócić uwagę?

Dobrze będzie poszukiwać opcji wykonanych z solidnych materiałów. W jakościowych wariantach zastosowano m.in. tytanowy zewnętrzny cylinder oraz stalowe trzpienie pokryte chromowaną warstwą.

Profesjonalne amortyzatory skrętu pozwalają nam także:

  • regulować poziom tłumienia

Do tego celu służy specjalny, kalibrowany pierścień.

  • zachować niezmienną wagę pojazdu

Amortyzatory skrętu nie potrzebują ciężkich elementów montażowych. Przeważnie spotkamy się z mocowaniami stworzonymi z aluminium.

  • cieszyć się sprawnym działaniem elementu przez długi czas

Rzetelne amortyzatory nie łatwo poddają się awariom.

Kto powinien zaopatrzyć się w amortyzatory skrętu?

Odpowiedź jest prosta – o taki element powinien zadbać każdy motocyklista. Akcesoria tego typu są niezastąpione podczas jazdy po nierównej powierzchni – to właśnie wtedy najczęściej pojawiają się niekontrolowane drgania kierownicy.

Jeśli chcemy odpowiedzialnie podejść do jazdy motocyklem, nie powinniśmy bagatelizować realnych zagrożeń, a za takie właśnie można uznać efekt shimmy. Bywa, że drgania tego typu pojawiają się nawet na niewielkich prędkościach. Nie od dziś wiadomo, że upadek z motocykla może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do zagrożenia życia. Fachowe amortyzatory w efektywny sposób zniwelują drgania, pozwalając nam czerpać pełną frajdę z przejażdżki naszym jednośladem. Fachowe amortyzatory znajdziemy m.in. w Moto-Freak (https://moto-freak.pl/pl/).